Chalcedony u Ahníkova

10.10.2015     Sem snad už ani nechoďte...autor a webmaster

 

Při zpáteční cestě kolem Krušných hor jsme již po setmění navšívili lokalitu Ahníkov, protože autem lze přijet téměř na místo. Stačí pak snadno dojít 50 metrů po rovné cestě. Správné místo nelze přehlédnout ani při svitu baterek, protože někdo se s tím tady prostě nepáral a do lokality nafáral rovnou buldozerem a plošně celé ohnisko vytěžil. Nevím co vzhledem k dalším sběratelům, ale vzhledem ke krajině je to bezohledné a neomluvitelné, snad i postižitelné.

Už to nevypadalo, že něco najdeme, ale přece jen ano, malé vzorky. Je pravda, že se nám tu nechtělo už moc paběrkovat za svitu baterek. Za denního světla by se ještě toho možná našlo více, ale nám stačily nějaké ukázkové vzorky a naleziště jsme opustili - přecejen nás ještě čekala cesta do Prahy.

Chalcedony

Spoušť po buldozerovém "sběrateli".

Chalcedony

Něco však přecejenom...

Chalcedony


Informace poskládané z jiných zdrojů:

Lokalita Ahníkov je známá již od šedesátých let a nachází se poblíž hlavní silnice mezi Chomutovem a Klášterecem nad Ohří, v blízkosti obce Ahníkov, která zanikla v důsledku těžby hnědého uhlí. Byl zde vybudován vodní převaděč odvádějící vodu z krušnohorských potoků, který tuto malou lokalitku protíná. Už několik desetiletí se zde střídají sběratelé minerálů a v současné době je toto místo celé překopané do různých hloubek (v řádech metrů - to je ještě popis situace před buldozerem). Nejhezčí a nejbarevnější jsou zde chalcedony, které mají širokou škálu barevných kombinací. Nacházejí se zde buď jako výplně prasklin až do síly 10 cm, nebo jako „pecky“, které jsou sdruženy blízko sebe nebo samostatně, a to až do velikosti 15cm. Většinou bývají tvořeny drobnými kulovitými sférolity - bublinkami, které pak způsobují probarvení a barevné přechody. Křemenné hmoty, které se zde nacházejí, jsou ve velmi pevné hornině. Dá se zde krom chalcedonu prý najít křemen, opál, křišťál, kalcit, azbest a dolomit. Někdy se zde podaří najít i dutiny vyplněné krystalky třpytivého křemene a křišťálu. To už je ale asi minulost.  • Ještě pěkná ukázka na internetu, co se zde dalo najít >> fotogalerie


  • A dále se mnou třeba na... >> Krušnohorské fluority
  •