Topazy z Schneckensteinu
Ne všechny lokality zde chceme prozrazovat. Mnohde se dějí doslova nájezdy a tak je nutno alespoň některé lokality a místa tajit a některé raději nedat na web ani bez udání místa. Nicméně, proč si nezajet nasbírat alespoň mrňavé topazy... To přejeme každému.
Lokalita Schneckenstein je známa pro hojný výskyt topazu, zbarveného do nádherných jemných odstínů - běžová až jantarová, velmi podobné odstíny jako aragonity z Hořence.
Zkušený sběratel Zdeněk Šrot na svém webu uvádí:
"Sběr minerálů na skále i v jejím okolí je zakázán pod pokutou. Proto je nejlepší lokalitu navštívit v pondělí, protože vyhlídka na skále je zavřená a tím pádem tu není tolik lidí. Pro ještě menší pozornost lidí je vhodné sem přijet ráno, nebo alespoň dopoledne. Topazů je zde opravdu hodně, krystaly jsou skoro na každém vzorku. Topazy jsou většinou v křemenných dutinkách..."
Z jeho skvělého webu využívám a přikládám i některé další informace, ale doporučuji navštívit nejlépe přímo jeho web, zvláště pokud se chcete inspirovat mnoha českými i zahraničními lokalitami a potěšit se jeho skvěle popsanými akcemi včetně fotografií.
A nyní už k akci s mým pražským kamarádem:
Naše akce: Na lokalitu jsme se z opatrnosti s kamarádem rozjeli z Prahy v neděli ráno po 1h po půlnoci, i přesto, že jsme neměli v plánu nic kopat. Asi ve 4h jsme projížděli Karlovy Vary, zanedlouho jsme se ocitli v lesích na Německé straně (což dnes nelze poznat žádnými hraničními ploty ani bránou, ale citlivější jedinec začne vnímat větší uspořádanost prostředí - hlavně na úrovni energií a pocitů) a za chvíli naše pocity potvrdily německé nápisy a směrovky u silnice.
Asi v půl páté jsme byli na místě, když se již rozednělo, a užívali jsme si velmi příjemné svěží energie celé lokality. Rozhlíželi jsme se po okolním lese kolem oplocené skály - vyhlídky, která se měla otevřít až v 10 h veřejnosti. Dokonce zde jsou informační tabule i v češtině. Všude okolo v lese jsme spatřili samé rozsypy kamení po mnohaletých pokusech šutrařů něco nalézt, a tak jsme použili naši snadnou a neškodnou techniku "na kolena" a nasbírali několik kilo zajímavých vzorků o několika milimetrech, tedy několik kilo nosného kamení a pár gramů krystalů topazu na tom kamení :-)
Ani jsme nečekali na 10h a když už začalo být letní horko i v lese, měli jsme už plné zuby štípajících komárů a skoukli jsme všechny okolní rozsypy, přemístili jsme se do blízkého muzea, kde také mají kus té skály odtěžený i se zachovanými většími krystaly až jantarového topazu a mnoho ukázek topazů z celého světa. Výstava určitě stojí za těch pár euro navštívit, když už v lokalitě budete. 40 cm velký až jantarově průhledný topaz lze vidět jen ve Vídeňském muzeu (ukázku z jeho návštěvy teprve chystám), ale i zdejší menší ukázky jsou nádherné, spolu s možností koupě vzorků.
Co tu lze najít: Hlavně křemen, křišťál, občas se dá najít zelená odrůda křemene - prasem, a lesklé černé krystaly ilmenorutilu. Drobné červené krystalky tvoří fosfát crandalit. A relativně hojný béžovo-jantarový topaz :-)
Popis cesty dle webu Zdeňka Šrota (líp bych to nepopsal):
"Použijte hraniční přechod Kraslice / Klingenthal. Dále pokračujte přes vesničku Mühlleithen o pár kilometrů dál. Před vesnicí Muldenhammer odbočte doleva na Schneckenstein. Tato cesta do kopce bude míjet prostranství a parkoviště s budovou muzea minerálů (Vogtländisch-Böhmisches Mineralienzentrum). Pokračujte dále po této silnici až k odbočce do vesnice. U odbočky, nebo na následném parkovišti nechte auto a k topazové skále jděte pěšky."
Pár fotek z mobilu:
Krasavec (dříve) plný topazů... Dnes zpoplatněná vyhlídka. Foto až za plného světla před 10 hodinou...
Informační tabule i v češtině! Teprve se rozednívá po čtvrté ráno a tak je na focení málo světla...
Obešli jsme vyhlídkovou skálu podél plotu a objevujeme hromady topazů :-)
Tedy spíše kamení, na němž lze tu a tam ještě spatřít nějaké milimetrové vzorky.
Zbarvení krystalů topazu do odstínu šampaňského.
Některé krystaly jsou překrásné, hlavně na sluníčku a pod silnou lupou!
Zdejší topazy mají velmi klidné a příjemné svěží energie.
Ještě kdyby ti komáři nás nechtěli na snídani...
Budeme mít štěstí i na větší kousek?
Na výrazně větší kousek jsme štěstí neměli, ikdyž jak se to vezme.
Kdo je skromnější a potěší se i několika-milimetrovými krystaly topazu, přijde si na své!
Po okolí je hodně míst, kde někdo zkoušel kopat a tak je stále co přebírat.
Dalo by se tu přebírat i celý den, ale po pěti hodinách už nás bolej kolena a záda a jsme doštípaní od komárů :-)
Ani těsně před desátou krom malé turist. rodinky nikdo nepřichází, nebudeme čekat, víc nás láká nedaleké muzeum :-)
Nedaleké muzeum - uvnitř můžete fotit, ale ne to použít na web.
Resumé:
Na to, jak je tato lokalita desítky let doslova těžena, tu stále najdete krásné malé vzorky a samo to místo je krásné, takže akce se rozhodně podařila! A s bonusem v podobě muzea minerálů jen pár set metrů vedle...