Ametysty z Květnice u Tišnova
Květnice, hora nad Tišnovem, je velmi známý pojem mezi geology a sběrateli mineralogy. Pojem tak významný, že se pod Květnicí začaly již před desítkami let konat pravidelná setkání různých sběratelů, aby se pochlubili svými vzorky a některé si navzájem vyměnili. Postupně se tato setkání transformovala v největší Českou mezinárodní burzu Minerály Tišnov, konanou 2x ročně. Prostory Sokolovny již dávno nestačí a tak se burza koná také v mnoha třídách a chodbách vedlejších škol. I tam je už náročné se prodírat davy lidí, kteří burzu navštěvují, proto získává oblibu pohodlnější burza minerálů na výstavišti v Brně, kde jsou široké uličky a prostoru mnohem více.
Mysleli jsme si, že Květnice (chráněná Přírodní památka) je dávno vysbíraná, a roky jsme její důkladnější návštěvu odkládali. Až letos na jaře na ni také došlo. Kamarád vycítil, že nějaké malé vzorky bychom snad mohli někde ještě najít, a tak jsme za čerstvějšího počasí vyšlápli po turistické značce mírným stoupáním. Na jihozápadním svahu jsme vnímali postupně příjemnější a příjemnější energie (pocity), ale jak nás cesta zavedla nad městečko Tišnov, energie trochu opadly přesto, že bylo ještě o víkendovém ránu doslova spící a bez pohybu. Pokračovali jsme vzhůru a energie se zase začaly zlepšovat, spíše dostávaly ještě jinou kvalitu spojenou s působením podloží a výskytem ametystů a barytů pod nohama. Vedle samého vrcholu kopce bylo vidět náznaky po dřívějším kopání - všude rozházené kamení nad jižním svahem, a tak jsme použili naši nejlepší techniku, zvanou "na kolena" a začali se v ležícím kamení rozhlížet. Brzy jsme si povšimli různých krystalků, které sice nejsou úplně reprezentativní, ale pro toho, kdo už zde nečekal vůbec nic, nadmíru potěšující. Podívejte se sami!
Několik fotografií z mobilu, co se na Květnici válí!
Stoupáme značenou cestou na Květnici, je tu velmi příjemně!
Vyvrácenej strom, koukáme pod něj, ani poklad, ani ametysty...
Kamaráda to ale táhlo vejš a našel tento kousek asi 20m odsud!
Pohled z Květnice na probouzející se Tišnov
Á, něco se tu válí! Možná něco sleze tlakovou vodní pistolí.
Vystoupali jsme až nahoru a rozhlížíme se po kamínkách mezi listím.
První nálezy drobné, ale milé. Člověk je zhýčkaný z burz
běžnými levnými velkými ametysty s nádhernými krystaly, takže chápu, že
tyto malé vzorečky si nikdo neodnáší.
I já si naprostou většinu fotím a zase pokládám zpět na zem...
Rezavé povlaky by byly krásné na sluníčku, ale to je dnes schované.
Ještě rezavější, takové se mi taky líbí.
Ovšem toto už se začíná fialovět...
A toto bychom zde opravdu nečekali!
Jak to bývá, někdo to musel tady vykutat a zapomenout.
Ze všech stran ametysty, krása.
Opodál leží unavenější a zvětralejší vzorek
A další a další.
Pestrý velký kus, okrystalizován :-) taková zkamenělá jinovatka.
Taky pěknej, na ulici to nenajdete.
A co teprve pod pořádnou lupou - lesy a údolí krystalků!
A zase jedny "větší"
V mechu a listí.. krystalky se válí..
Vrch Květnice je velmi příjemný a když odhrnete nějaké to listí...
Obšlehnuto - Co uvádí server Lokality.geology.cz:
Geologická charakteristika:
Na návrší Květnice vystupují prekambrické, mylonitizované granitoidní horniny náležející brněnskému masívu. V jejich tektonickém podloží vystupují šedé a narůžovělé křemenné pískovce a slepence, přeměněné místy až na kvarcity, které patří bazálnímu klastickému souvrství pravděpodobně spodnodevonského stáří. Z hydrotermálních roztoků se na puklinách vysrážel baryt (v minulosti těžen) a ametyst. Nejvýše vystupují šedé až světle šedé, většinou laminované vilémovické vápence macošského souvrství givetského stáří (střední devon). Na hojných puklinách se vytvořil jeskynní systém se zajímavou krápníkovou (heliktity) a krystalovou (kalcity) výzdobou.Na Velké skále vystupují křemencové brekcie a laminity patrně se zbytky evaporitických (sebkových) textur - Dvořák - Skoček 1997V Králově jeskyni zastiženy písky s charakteristickou cenomanskou asociací těžkých minerálů (Otava, 2000)
Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP)
Ochrana geologického fenoménu: A - je předmětem ochrany (geologie + ostatní)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Jeskynní fenomény ve vápencích. Naleziště ametystu, zbytky hornických děl, botanická lokalita. Vyhlášení ZCHÚ: MŠVU, 8. 4. 1950, č. předpisu: 174.076/49; dodatečná registrace ve Sbírce zákonů (Výnos MK ČSR č. 14.200/88 z 29. 11. 1988).
Literatura:
Dvořák, J. - Skoček, V. (1997): Evidence of coastal sabkha in the Early Devonian sequence at Tišnov. Western Moravia. - Věst. Čes. geol. Úst., 72, 273-276. Praha.
Otava, J. (2000): Paleokrasové výplně typu rudických vrstev na Čebínce a na Květnici.- Geol. výzk. Mor. Slez. v r. 1999, 72-73, VI, Brno.
A další, snadno na netu najdete.