Příbramské haldy

6.listopad 2013autor a webmaster

 

Vedle silnice, východně od Příbrami, jsme si cestou na ještě vzdálené Kašperské hory všimli vysoké haldy. Halda je uměle tvořená hromada vytěženého kamení, které zbylo jako nevyužitý odpad těžby. Horníci si málo kdy nechají běžné minerály, to už musí být velký krystal, drůza, sbírkový veliký kus, aby jim to stálo za to, vždyť jim rukama denně prochází tuny různého materiálu a v podzemí na to ani dobře nevidí. Takže většina zajímavých minerálů putuje kam? Na haldy! Takové myšlenky vám problesknou hlavou rychle jako přehraný scénář na konci života před tunelem do Světla.

Neváhali jsme a využili nejbližší polní sjezd k zastavení a utíkali na haldu plni očekávání, co se tu povaluje za skvosty. To nejlepší už by někdo asi dávno odnesl, ale pokud je toho více, často zbývají alespoň nějaké zajímavé zbytky. A já razím tvrzení, že žádná halda není celá přebraná, ani žádné pole není překopané na každém metru, takže šance je vždy a všude, zvláště s nějakým nástrojem v ruce na odhrabání horní nezajímavé vrstvy. :-)

Jenom pozor při lezení na šikmou sypkou stěnu haldy, je to zrádné a pod tíhou těla se celá šikmina může rozhýbat jako lavina. Sjedete třeba o dva metry a když náhodou ztratíte balanc, spadnete, neudržíte se a jedete i dál, přinejměnším bude hodně modřin a oděrků. Proto musí být samozřejmostí pevné boty, třeba kanady, a kožené rukavice! A nejlépe silnější vesta, mikina, pokud není parné léto. Ostré hrany nebo úlomky kamenů snadno roztrhnou ruku, další padající kamení může pohmoždit nohu, buďte velmi opatrní, promýšlejte každý další krok na nestabilní stěně haldy, asi by nebyla od věci i slušná přilba se zapínáním pod bradou. Konáte na vlastní nebezpečí! Promýšlejte každý krok a předem i vybavení a oblečení! Samozřejmě je nejlepší se prvně i ujistit o volném vstupu do lokality, nebo se domluvit s majitelem, že by jste se rádi rozhlédli po nějakých minerálech a máte správné vybavení, než platit tisícové pokuty, nebo muset diskutovat se zavolanou policií někým aktivním! Mnozí lidi neváhají hned volat policii, když se jim vrtáte na pozemku nebo v lese, protože už mají plné zuby těch rozvrtaných děr, když je po sobě šutraři ani nezasypou. Není divu. Pokud přehlédnete tabulku informující o zákonem chráněné přírodní lokalitě, a kopali by jste tam, pokuty jsou i padesáti-tisícové. Za tu částku by bylo minerálů z burzy a cest do jiných lokalit!

A teď už hurá na haldu!

Minerály
Vysoká halda poblíž Příbrami - co se tu asi povaluje?
Minerály
Krom všudypřítomných kalcitů...
Minerály
Krom kombinací, které zatím moc nerozeznám...
Minerály
Že by i zarostlé růženíny?
Kameny
A zase kalcit, ale neomrzí se mi... Tenhle berem!
Kameny
Ááá, už to začíná... asi příměsi manganu a už se to pěkně barví, takže manganokalcity?
Kameny
Žíhanej růženín?
Kameny
To jsou krasavice!
Kameny
Tak co tu ještě je...
Kameny
Obdivuju i ty barvy, i ty náznaky krystalizace.
Kameny
Tady se zase někdo růžoví :-)
Kameny
Skvosty pod lupu...
Kameny
Takovej se taky na polích jen tak nenajde.
Kameny
A ten už by byl do zahrady, ještě tak nějakou mít!
Kameny
Takové věci nás baví objevovat hodiny...
Kameny
Zase něco pod lupu
Kameny
Podzim už taky barví a jeleni přebíhají. Níže vidíte koryto v němž protéká čisťounká voda, takže u této haldy si můžete nalezené vzorky rovnou omývat! To by se mi líbilo u všech nalezišť :-)


Z této haldy jsme si odvezli celou bedýnku zajímavých nerostů.
Kam to jen všechno dávat?!