Ciboušov - Ametysty, jaspisy

29. prosince 2014autor a webmaster

 

Počasí v zimním období nebývá moc vstřícné, ale to by člověk mohl sedět čtvrt roku jenom doma. Využili jsme společného času a sjeli v poledne z Prahy očíhnout jednu z hodně známých lokalit - Ciboušov (Krušné hory, západní Čechy). Jeli jsme bez očekávání, tušili jsme, že to bude hodně přehrabané. Ale něco nás tam stejně lákalo, možná zvědavost, prostě to očíhnout. Zkusit štěstí. Cestou se hodně mračilo, ale přece to nevzdáme. Navíc, v záloze se ještě něco najde jiného. Lokalitu jsme podle popisu a navigace našli snadno, ve 14h jsme byli na místě, to jsou ještě 2 hodiny světla k dispozici a dá se něco najít. Holinky se hodily, přístupová cesta přes betonový mostek a ke svahu byla pěkně zablácená.

Drahé kameny byly v této lokalitě prý těženy ve 14., 16. a na počátku 19. století. Pozůstatky po těžbě jsou patrné dodnes, a poměrně rozsáhlé, jak jsme se přesvědčili vzápětí. Široké odvaly a také zajímavá těžební rýha klesající se svahem. Kamenitohlinité suťové sedimenty na tomto svahu patřícím ke Krušným horám, pokrývají smíšené lesní porosty s převahou smrku, borovice, modřínu a břízy. Je to příjemná kombinace a chvíli jsem si ze svahu plného odvalů kamení do lesíku odskočil, jen tak se nadýchat a navnímat zdejší energie. Celkově nás zde obklopoval spíše ponurý smutek. Nebýt kamaráda, který si toho pocitu jasně hned všimnul, svedl bych to na zatažené počasí.

Literatura vyzdvihuje tuto lokalitu jako mineralogické naleziště evropského významu, tedy v okolí zavalené středověké šachtice. Tu se mi ani nechtělo na tom kluzkém kamení schovaném pod listím pomocí virgule lokalizovat. Člověk by se jen soustředil na to, kam šlape, aby neuklouzl, a ne na detekci šachtice. Chvíli jsme se tu rozhlíželi, jestli budeme mít štěstí na avízované ametysty a jaspisy, které se tu měly vytvářet v rulách z hydrotermálních roztoků při opakovaných tektonických procesech na zlomech a puklinách. Zjistili jsme ale, že napadané listí toho umí reálně skrýt hrozně moc a odhrabovat se nám nechtělo. Chce to, se sem vrátit na jaře. A tak jsme se rozhodli, čas před setměním využít ještě na vedlejší lokalitu, vrch Mědník ->> viz zde.

Několik záběrů a malých nálezů:

Minerály

Místo původní těžby nejde přehlédnout, je zde hodně odvalů kamení.

Minerály

Tu a tam se povalují červeno hnědé jaspisy se žlutavými přechody.

Minerály

Možná by to bylo pěkný nechat přeříznout a vyleštit, ale spíše větší kusy.

Minerály

V tom lese, když je mokro, jsou ty kameny pěkný všechny.

Minerály

Kalcit s červenými žílami, taky jsi pěknej, ale zůstaneš tady, kam bych vás dával!

Minerály

Skočím se nadýchat a protáhnout do vedlejšího lesa...Jen chvilku.

Minerály

Že by přecejen náznak ametystu? Uvnitř schovaného? Uvidíme.

Minerály

A tady, vespod, leze jasně fialkový krystal hezky ven... Přece tu jsou!

Minerály

Takových tu pod listím asi bude...

Minerály

Kamarád pár kousků taky má a mizíme na další lokalitu.Máte nějaké hezčí nálezy z Ciboušova?
Pošlete fotku, ať se potěšíme alespoň něčím, co zde kdysi bylo.