Pikárec na Vysočině
Kolmo od dálnice poblíž Velkého Meziříčí, když jsme se blížili nahoru k Pikárci, tak jsme zastavili na místě, které kamarád poznal jako popisované v knize Marcela Vanka. Tohoto dobrodruha budu asi uvádět častěji, protože to byl především asi on, který mne svými knihami nadchnul, orientovat se na objevování kamenů a minerálů a poznávání různých lokalit více. Ve svých knihách totiž ukazuje nejenom nalezené kameny, ale i místa, kde je našel. A to je hodně přitažlivé pro běžného a neznalého člověka, to uvědomění, že si nejspíš také může na některé popsané lokalitě najít své kameny. Člověka to láká zkusit. A já to mohu nyní potvrdit. A ještě začátečníkům poradit: Pro své první kousky do sbírky se vydejte do lomů (kde nejsou tabulky se zákazy) a nebo na vysoké haldy, jaké jsou třeba kolem Příbrami. Na takových místech není těžké něco zajímavého najít pokaždé. A je to bez kopání :-)
Ono místo s nálezy jde poznat od silnice těmito čtyřmi sloupky
Je tu nádherný rozhled... V těchto místech se prý kopalo a vykopalo, i podle Marcela Vanka.
Takto se tu povalují dnes skoryly
I ve větším provedení
A tady nádherné šestiúhelníkové stéblo zarostlé do křemene
Detailík - je to jak zarostlý černý imbusák :-)
Je tu víc křemene, nebo turmalínu?
Turmalínová čočka
Taky pěkný, ne?
Jak se to tak vytvoří...
Tak jsme se tu rozhlídli a jeli dál. To, co jsem vyfotil, jsem tu i nechal pro jiné začátečníky. Když už tudy jedou, aby se i něčím potěšili. Od dálnice je to první silové místo, které je už rozdílné a výrazně příjemnější. Prostě přejezd z rušné dálnice do krajů malebné Vysočiny. Změna v poli území, jako když přejedete hranice státu.
Oblast Pikárce na Vysočině je (jak jinak) opět známa výskytem záhněd, citrínů, černých turmalínů, ale i jiných minerálů. Jakých, určitě vypátráte na gůglu :-)