Vestřev u Dolní Olešnice

6.listopad 2013autor a webmaster

 

Okolí vesničky Vestřev u Dolní Olešnice na Liberecku je znám výskytem drobných českých granátků - pyropů. Místní pán nám povídal, že se tu hodně těžilo před pár lety přímo z povrchu, nabrali hlínu s vysokým výskytem pyropů, odvezli, vymývací a třídící technikou získala firma na zpracování českých granátů hledaná zrnka a zbytek hlíny zase vraceli. Místo pak rekultivovali, osadili, takže dnes není za rybníkem nic poznat, kdyby nám to pán sám neukázal, že se tu něco těžilo.

Minerály
Označil jsem místo potoka a rybníku.
Minerály
Okraj rybníku, kde jsme zkusili v roce 2013 rýžovat.
Minerály
V sítu po proplachování zůstávají rudá zrnka, ale je jich málo.
Minerály
Zkusili jsme i blízký potok.
Minerály
Toto je výsledek mnohahodinového promývání
a vybírání zrnek z kyblíku hlíny,
nabrané v potoce.
Minerály
Makro detail, nádherné odstíny
Minerály
Ještě další makro
Minerály
Focení mne baví, tak jsem si s tím pohrál...


Pyrop - české granátky - mají velmi příjemnou esenci a zajímavou klidnou energii, vznešenost i laskavost. Ale získat jej, to je docela náročné!
A dnes již rýžování zde zakázáno - aktualizace:

Květen 2020 - dostal jsem tento mail a prosím tedy nadšence, aby to respektovali:

Dobrý den,
ráda bych vás poprosila o aktualizaci informací na vaší stránce.

Rýžování je zde vyhláškou zakázáno a neustále jsme nuceni řešit přestupky lidí, kteří necitlivě zasahují do břehů a koryta potoka.
Oceníme přidání informační věty, že činnost je opravdu zakázána vyhláškou.
Neříkáme, že informaci se lidé dozvěděli jen z vašeho webu, obepisujeme všechny webové stránky, kde se o rýžování v povodí Kalenského potoka zmiňují.
Budeme moc rádi, pokud naši snahu o ochranu přírody a přirozeného rázu vodního toku podpoříte.

Obyvatelé Dolní Olešnice - VestřevTuto snahu o ochranu místní krajiny určitě rád podpořím - na můj web vzkaz uvádím v celém znění a věřím že to budou lidé respektovat a vyberou si jiné lokality, kterých je mnoho a kde se dají pyropy sbírat například snadněji na kolenou na poli... Už jen České středohoří je pyropů, českých granátků ale i olivínků plné... válí se to všude po polích, stačí se sehnout na podložená kolena, nebo rovnou lehnout, a sbírat do misky třeba celé hodiny, a nemrznout zbytečně v holinkách v potoce :))
Na lokality se mne neptejte a zapátrejte, s tímto mne prosím nezdržujte, jsou toho plné knihy i internet. Rádi vám poradí i sběratelé na burzách. Věřím v nějakou morálku a solidnost každého, že nebudeme za každou cenu drancovat břehy potoků, nebo jiná místa nějakým kopáním, zvláště když to někde již zakazuje přímo místní vyhláška, a když konkrétně tyto drobné minerály, krystaly, se opravdu válí po polích, nejen ve Středohoří. Díky za rozumnost a ohleduplnost k přírodě a krajině.