Grafitový důl u Kunštátu

6.listopad 2013autor a webmaster

 

V póli pod Kunštátem jsme se ocitli při pátrání po původních grafitových dolech. Z dálky vypadal brdek v poli celkem nenápadně a běžně, ale my jsme čuchali díru. A taky že jo. Byla tam! Ale fotku místa ukazovat nebudu - nelezte tam! (Dost možná, že to za ty roky pod nájezdy traktorů s valníky dávno spadlo, my tam od té doby už nebyli.)

V této lokalitě je uváděn grafitový důl, v němž probíhala těžba grafitu poměrně dlouhé období. Důl má být třípatrový s množstvím rozrážek (bočních štol), svážné (klesající dopravní štoly) a ještě dalšího průlezu pro nouzové případy a lepší ventilaci. Znám odvážlivce - hazardéry, kteří by v životě nenasadili ochrannou přilbu, rukavice ani jinou ochranu nikdy. My se však tentokrát rozumně vybavili a ukázalo se, že to bylo jenom dobře. Když jsme spatřili šikmost objevené díry do dolu, bylo jasné, že se nám nechce "sjet" po zadku do neznáma, a že se budeme raději jistit lanem. Abychom to nepřeháněli, ostatní cajky jsme nechali doma (sedák, osmu a jiné "nadbytečnosti") a na laně se jistili jednoduchou smyčkou přes zápěstí a nahoře kluci jistili smyčkama (píše se vlastně vůbec tvrdé ý??) přes ruce a ramena za krkem (jednodušejc vypadá než se popisuje) a tímto štylem jsme se spouštěli do díry.

Minerály
Jištění lanem a sestup do neznámé prostory
Minerály
Horní patro a štoly v šedivém grafitu
Minerály
A bacha, tady je šikmá lochna do nižší etáže...
Minerály
A pokračujeme vesele dál
Kameny
Hned pod vstupní dírou je svážná vyztužená trámama ještě po staru, držej vůbec? Horší je, že nad sebou slyšíme venku traktor, nespadne to celý? Nespadlo, traktor se vzdaluje, tak to prubnem!
Kameny
Zadní partie nejhlubšího patra tohoto dolu a jména hloupých (co zde riskují) na všech hajcmanech, mezi nimiž už klenba probadla :-) :-)
Kameny
A tak se vracíme ke svážné, drží se tu voda a se stabilitou to neni moc jistý. Naberu si zase tu ledovici do holínek? Kolik tu vůbec žije bytostí? Takovej nerušenej podzemní veget... Na území ČR je přes 5 tisíc opuštěných dolů, vyberte si...


Prolézání starých dolů mám už dlouho "za sebou", člověk postupně snad i moudří a má se víc rád a do podobných nezajištěných prostor už se opravdu málo kdy dnes odvážím. To by tam musely být doložené minerály na každém rohu, abych někam lezl, natož riskoval. On je sice větší risk a pravděpodobnost neštěstí, přejít pár křižovatek denně ve městě, ale stejně už mám dnes ten největší respekt. Jedině snad někdy do slovenského Dubníku sfárat dolu pro opály!

A ten grafit? Když rukou přejedete stěnu, máte ji šedivou až černou, je to skutečně grafit, používaný do výroby tužek na psaní :-) Povrch štol se kovově lesknul a byly tu zajímavé pocity, prostě jiné než v jinde v podzemí. Grafit obsahuje uhlík a má specifickou energii a když jste grafitem a uhlíkem obklopeni kolem dokola, je to hodně specifická energie. Zkusit tu meditovat, asi je ze mě tužka :-)