Oblast Dolní Bory - Hatě na Vysočině

14.března 2014autor a webmaster

 

Bory na Vysočině jsou známé dřívější těžbou pegmatitů a živců a celé řady odrůd křemenů, od růženínů přes záhnědy, citríny až po skoryl a vyjimečně i barevné turmalíny. Tato lokalita ještě stále může potěšit nadšené šutraře drobnými nálezy na starých haldách. Nebudu se zde nějak více rozepisovat o různých věcech, zasvěcení vědí a ostatní ať raději nevědí. A koho potěší i křemeny zbarvené do ohnivé rezavé, přijde si také na své. Tu a tam se najdou krystalické živce nebo agregáty muskovitu, temných až černých slíd, vyjimečně podle literatury a mineralogů i granáty, safíry, chalcedony a dlouhá řada jiných minerálů a polodrahokamů.

Jarní sluníčko vysvitlo, drobný sníh už na Vysočině slezl předtím a tak i když není ani polovina března, počasí mne s kamarádem šutrařem vytáhlo na prospektorský průzkum. Kamarád byl zvědavý, jak bude reagovat moje citlivá virgule na jemu známá místa. Mnohé reakce se shodovaly s jeho dřívějšími zápisky i podle GPS souřadnic. Další žíly a nadějná místa jsme vytipovali a zapsali, nebo zavrhli, že virgule další výskyt vůbec nepotvrzuje. A krom neustálého měření a přesunu na další místa jsem stihl něco posbírat kolem, podívejte se...

Minerály
Někteří bezohlední šutráci po sobě ani neumí zasypat výkop, za to by měly být pokuty. To se zdaleka netýká jen této lokality, ve které již většina dřívějších výkopů prý zmizela. Problémem to může být i v noci pro lesní zvěř. Nečekané překážky a díry, do kterých spadne, zlomí si nohu...

Minerály
U mnoha výkopů občas šutráci nechají zbytky, když třídí své nálezy a nemohou vše pobrat. To je dobrá stránka věci, získat vzorek po někom, bez větší práce.

Minerály
Jinou variantou je, že si část objevu schovají někde poblíž a zapomenou, nebo s odnesením otálejí více dní :-)

Minerály
A hele, skoryl, ten se tu asi taky neválí náhodou...

Minerály
A teď pár nálezů z lokality i okolí. Zajímavě vrostlá slída do živce.

Minerály
Často se tu válí krásně rezavé kousky...

Minerály
Tu a tam i malé černé turmalíny - skoryly

Minerály
Někdy se ještě na poli najde i slušný úlomek záhnědy!
Toto je úlomek. Jak velký musel být celý krystal?

Minerály
A také kameny obrostlé lupínky muskovitu. Mineralogové se z mých popisů jistě chytají za hlavu, ale já to s odborností nebudu přehánět, když odborník nejsem :-)

Minerály
Záhnědy tu jsou prorostlé vším možným, nádhera...

Minerály
V západní části zvané Hatě lze najít krystalické živce v ohnivém železitém zabarvení. Šířka cca 18 cm.

Minerály
Opět kombinace krystalků záhnědy s muskovitem. Šířka kamene cca 17 cm.
Krásně kombinované a prorostlé krystaly záhnědy.
Celý vzorek působí velmi klidně a příjemnými energiemi, zvláště po opláchnutí.

Minerály
Z druhé strany ještě i obrostlé mechem :-)

Minerály
A na poli u Pikárce se vyhřívala oboustranně ukončená záhnědka na slídě!Nesmím zapomenout ani na pochvalu zdejší úžasné přírody, Vysočinu mám moc rád, jsou tu místy až pohádkově svěží lesy a energie, kéž bych mohl být na Vysočině často!