Kojatín u Třebíče

6.listopad 2013autor a webmaster

 

Při jedné cestě Vysočinou jsme sjeli do lokality a okolí vesničky Kojatín poblíž Třebíče. Tento tip, slibující ametysty, vyčmuchal v knížce jednoho minerálního blázna - Marcela Vanka můj věrný kamenný kamarád a zařadili jsme to do programu jedné kamenné pátrací jízdy jako nadějnou lokalitu. Marcel to popsal v knize kvalitně, takže se dalo popisem řídit a na správné místo brzy trefit i bez virgule.

Nevěděli jsme, do které díry dřív! Tolik výkopů jsem pohromadě viděl asi poprvé. Znamená to, že buď je toto místo opravdu silně ametystem vybavené a nebo tu pátrači projevovali až přehnané úsilí, když to tu tolik přeorali. Museli si hodně máknout a taky mít nálezy, aby je to motivovalo do dalších a dalších metrů výkopů. Celkem je jich tu dobré desítky metrů! A tu a tam se kolem děr válely úlomky, co už sběrači nepobrali, spíše našli lepší kusy a ty úlomky nechali ležet.

Minerály
Místo jsme v lese za Kojatínem podle popisu knížky Marcela Vanka našli a prozradilo se velmi nápadně, až nepřehlédnutelně - evidentně takto nevypadají válečné zákopy, ale zpustošený les po hledačích minerálů, kteří po sobě nezasypou.
Minerály
Musím tedy říci, že já v tom hned cítil výhodu: Pokud by tu člověk chtěl kopat a hledat, už se nemusí velmi těžce prokopávat horní vrstvou spletených všemožných kořenů, ale pohodlně pokračovat v díře níž a níž!
Minerály
Ikdyž jsme s sebou měli nářadí, zase scházel čas. A tak jsme kutli jenom malinko, a spíše pohodlněji vysbírávali zbytky přímo na povrchu kolem děr, protože už nám zase začalo zapadat sluníčko a do hustějšího lesa padala o to rychleji tma. Tma je na pytel, ne na ametysty, takže, honem nasbírat co se tu válí po předchozích!
Minerály
Chabý pokus o štěstí
Kameny
Zatím co na povrchu se válí takové kusy...
Kameny
A tenhle, jééé...
Kameny
Jojo, prostě ametysty v plné parádě, ikdyž trochu menší velikosti než je člověk zvyklý na výstavách. Ale i takový kus hodně potěší a rozhodně se neválí kdekoliv na potkání!
Kameny
Vykoupané, vysušené, voňavé... :-) Libují si teď v teple mé misky doma (aspoň doufám) a jestli ne, půjdou zas do lesa!
Kameny
Tak přecejen něco. A bez kopání! Kvalita odpovídá úsilí (a naopak). Holt kdo kope, ten jediný přijde k úžasnějším kusům, zatímco my paběrkující po druhých se spokojíme i s málem :-)


Víte o lepších ametystech? Krom vysbíraného Kojatína a krom Slavkovského lesa?