Hesonity u Moravských Bránic
Moravské Bránice leží jihozápadně nedaleko od Brna.
Západně od vesničky - naleziště krystalických granátů skořicového zabarvení a typu Hesonit.
Lokalita se nachází přibližně kilometr od nádraží v zalesněném terénu - oblast "Komářina". Těleso erlánu u Moravských Bránic bylo odborně uváděno již v letech 1953 (Skácel), 1977 (Novák) a 1978 (Staněk). pruh ojedinělých výchozů má délku cca 300 m a šířku 50 m. Severní část je dlouhá asi 150 m a široká rovněž 50 m a podobný směr SZ - JV.
Biotitový grandiorit brněnského masivu je tvořen křemenem, plagioklasem, K-živcem a biotitem. Granitový typ je dále složen: mikroklin, křemen, amfibol, pyroxen, apatit, titanit, zirkon, allanit granát (hesonit) a biotit.
Skarny tvoří malou část erlánových poloh a více jsou zastoupeny v jižním tělese v asociacích: pyroxen - hesonit, vesuvián, křemen, nebo mikroklin - hesonit. Nejběžněji pyroxen se stébly vesuviánu s inkluzemi automorfního pyroxenu. Typickým granátem skarnových těles je hesonit - podle mřížkových parametrů grossulár s 13 % andraditu. Ve skarnech je běžný i diopsid-salit. Vesuvián zde krystalizuje do dutinek.
Bylo listopadové teplé odpoledne po 15h, když jsme se řítili s kamarádem z Tišnovské burzy zkratkou kolem ponurého hradu Veveří, podjeli dálnici a odbočili přes několik vesniček k Moravským Bránicím. Ještě před nimi jsme vystoupali kolem vlakového nádraží a pod polnostmi se přiblížili k chatové osadě, kde jsme zaparkovali. Pak už stačilo přejít pole a zabočit do zalesněné části kopce a po pár minutách ještě jednou zabočit jižněji. To už kolem 16h zapadlo slunce a nasadili jsme čelovky, abychom se rozhlíželi po lesních svazích. Netrvalo dlouho a povšimli jsme si mnoha výkopů. Odložili jsme batohy, vytáhli podložky pod kolena a zaklekli k rozsypanému kamení, abychom si jej prohlédli a povšimli si nějakých zapomenutých hesonitů :-) Mají nádhernou skořicovo hnědou barvu, tak je nelze úplně přehlédnout.
Kamarád po obhlédnutí všech nejbližších rozkopaných míst zůstal věrný jednomu a motyčkou začal přehrabovat válející se drobnější kamení. Nestačil jsem se divit, že každou chvíli objevil nějaké malé pěkné vzorky seskupených krystalů hesonitu i přes několik cm a menší. Někdy si říkám, že to snad ani není možné, aby po sobě kopáči nechali tolik vzorků. Nebo našli mnohem lepší? Možná nám vždycky nějaké krystaly nachystají lesní skřítkové pro radost :) Já jsem tolik neklečel na místě a více se rozhlížel po okolním kamení, které tu kopáči a dobývači postupně nechávají, a našel také několik vzorků, ale menších. Po vyfocení jsem je zase nechal téměř všechny na místě, ale viditelně tak, aby potěšily nějaké další nadšence, protože už to není všechno kam dávat :)
Při téměř neslyšném přehrabávání a prohlížení kamení jsme si po celodenním mumraji Tišnovské burzy doslova užívali fantastický klid lesa. Dávno už padla tma a v dálce svítily Moravské Bránice jako pár světýlek a na druhé straně Ivanovice, ale vůbec nebylo slyšet žádné auto, ani z dálky, jenom totální ticho. Vstoupili jsme snad do jiné časové kapsle, do jiného matrixu? Uplné ticho! Pro kamaráda to byl doslova balzám, protože žije v Praze a tam je téměř všude stále slyšet hluk automobilů a kamionů ze všech přivaděčů a magistrál. K tomu bylo skvělé počasí a příjemné svěží energie a vůně lesa, takže i kdyby člověk nenašel nic, stál by sem ten výjezd určitě za to! Bylo tu prostě úžasně. Pár kilometrů od velkého Brna, a takový klid!
Doporučuji i pro hezký výlet, v okolí je známá technická památka z 19. století - Eiffelova konstrukce Ivančického železničního mostu (pospěšte, už ji rozebírají postupně), rozhledna a další kouzelná místa. Nebo podél řeky a splavu do Dolních Kounic ;)
Pár nekvalitních fotek z mobilu:
Začínáme se rozhlížet asi na správném místě a nacházíme popisované výchozy.
A také výkopy s rozházeným kamením - kamarád jej hned začal prohlížet.
Malé ale pěkné vzorečky... Aspoň něco.
Zachvíli nacházím další malý vzorek, ale podaří se dnes i nějaký "bonus"?
To už je větší pecka - krystal hesonitu.
Tak toto je fakt bonus, to už mě uspokojilo! Na těch skořicových krystalech ujíždím...
Pod pořádnou lupou to bude po opláchnutí a vyčištění doslova med...
A má to krásně příjemné energie, jako celé to okolí tady ;)
Takový kus našel kamarád! (foto po vyčištění doma) Na to, že jsme nehloubili, jen paběrkovali na rozsypech - DOBRÝ!
Na to, jak je tato lokalita desítky let vysbírávána, tu stále najdete při větší trpělivosti krásné malé vzorky aniž by jste museli kopat, a samotné místo je úžasné, takže doporučuji i jako výlet do přírody a zajímavé krajiny :)