Hesonity z Žulové

12.10.2014 (zpracována letní návštěva lokality)autor a webmaster

 

V Žulové v Jeseníkách zůstalo několik lůmků po dřívější těžbě, zejména na Boží hoře, východně od Žulové, jsou dosud nadějná místa, kde lze drobné krystaly hesonitů, či grosuláry nalézt.

Delší dobu jsme s kamarádem otáleli, než návštěva Jeseníků "uzrála".
Náš přístup je ten, že nenajedeme na lokalitu zcela "naslepo", jakmile se jen o ní dočteme, ale naopak: pozvolna to naciťujeme, jestli už je správná doba, jestli vůbec je ta lokalita ještě nadějná, jestli nejet spíše jinam.
Je to takové určité vnímání a naciťování srdcem a třetím okem, nakolik je situace "v souladu" a tedy nadějná. Protože nepatříme mezi ty, kteří se nahrnou někam lokalitu zpustošit a vyrabovat násilně za každou cenu. Naopak, vnímáme, zda je to v jakém si souladu, že tam přijdeme, a že bychom si rádi odnesli nějaké vzorky. Protože také už jsme zažili, že lze celé hodiny chodit a hledat marně, pokud člověk nyní nemá najít nic. Jeseníky nás nechaly čekat déle, ale nyní v létě se nám už nazdálo, že tato krajina i se svými minerály nám konečně pozvolna otevírá náruč, a tak jsme se zajeli podívat, nahlédnout, ochutnat.

Hesonity

Nejprve nutno téměř vystoupat na Boží horu...

Nejprve bylo nutné překonat strmější stoupání na Boží horu, kde jsou popsány četné nálezy od nepaměti. Možná je název spojen i s nemalou hojností zdejší země ve smyslu geologie a výskytu minerálů. To se nám potvrdilo, když jsme se rozhlédli téměř pod samým vrcholkem hory a nalezli staré drobné lesní lomy. I podrobné mapy jich zde naznačují více a my zatím zůstali u těch bližších k Žulové a těšili se z drobných krystalků hesonitů, které se krásně třpytily v paprscích sluníčka, které místy prosvítalo mezi stromy. Tam, kde sluníčko prosvítalo na zem, stačilo doslova zakleknout, sklonit pokorně hřbet a hlavu a rozhlížet se POMALU očima po hlíně a kamení, kde se co třpytí. Pokud totiž stojíte, snadno z velké výšky přehlédnete tu drobnou nádheru. Je potřeba skutečně jít na kolena a začít pozorovat zem, co kde leží! Já se nejdříve rozhlížel ze stoje. Pak jsem se předklonil. Tu a tam jsem nějaké krystaly spatřil. Kolega to už ale měl vychytané z jiných lokalit a poradil mi, ať kleknu opravdu na kolena, že budu překvapený, co najdu. A měl pravdu, je to tak. Snad i v rámci jakési rovnováhy: Dej si tu námahu, vystoupej na tuto horu, poklekni, a dostaneš hojnost překrásných krystalků, s odstíny hnědavě červené coca - coly, prostě jedinečná krása zvláště za svitu sluníčka! Na kolenách jsem si postupně z blízka všímal a objevoval další a další a další krystaly, které mají v této lokalitě rozhodně blíže v podobě, i průhledností, ke drobným několika milimetrovým grosulárům, než ke kosočtverečným neprůsvitným hesonitům. Pro tuto krásu se skutečně vyplatilo té cesty a námahy.

Potěšte se několika záběry a když se spolu setkáme, rád ukážu i nějaké vzorky přímo :-)

Hesonity

Je tu krásný výhled do okolí, i na Žulovou

Hesonity

Východně v lese postupně nacházíme původní lůmky ale taky takto rozvrtanou zem.

Hesonity

Prakticky hned po příchodu jsem odměněn tímto fantastickým vzorkem! Je jich tu více?

Hesonity

Válí se tu kde co a je to nádherné hlavně na sluníčku! Ale ten první vzorek už nepřekonalo nic.

Hesonity

Podoba spíše jednoznačně na grosuláry než kosočtverečné neprůhledné hesonity.

Hesonity

Místy i pěkné křemeny a křišťálky... Foceno jen na mobil, omluvte horší kvalitu.

Hesonity

A další až oranžovo hnědé krystalky. Nádhera...

Hesonity

Že by i větší krystal?

Hesonity

Detail krystalu (ale jen mobilem, zato autenticky, v okamžiku objevu v terénu)

Hesonity

Několik vzorků opatrně zabalit do více novin, snad se v batohu nepoškodí. A doma po opláchnutí bude překvapení, snad.

Hesonity

Lomů je zde více, ale my odcházíme - chceme ještě navštívit nedalekou Vápennou. >> přejít na stránku >> Vápenná - HesonityPojeďme společně někam do starých lomů nebo na haldy... máte auto?