Fluority z Krušných hor
V oblasti Krušných hor lze najít nejčastěji krychličky fluoritů v žlutavých až fialkových barvách. Fluority mám pro pestrost a barevnost krystalů velmi rád. Ty naše zase nejde srovnávat se světovými nálezy, ale přesto člověka vlastní sběr potěší. Využili jsme popisů a informací a navštívili širší zalesněnou oblast, o které se blíže zmiňovat ještě nebudeme. Nejdříve se tam ještě budeme vracet a vy se můžete potěšit alespoň pár záběry. Sice jsem je opět dělal jen z mobilu a bylo zataženo a málo světla, ale něco z té foto-hrůzy použít šlo.
Jedno z míst již přebraných
Přesto se zde jeden kousek jen tak povaloval
A následují ukázky z okolí
Snad bude příště lepší světlo a třeba ještě lepší nálezy :-) abych je sem přidal.
Informace poskládané z knih a internetu:
Žíly v Krušných horách jsou blízko povrchu prorostlé tabulkami růžového a bílého barytu. Často jsou tvořeny křemenem s fluority a barytovou výplní. Přesněji: střed žil tvoří fluorit a okraje křemen, který je často hematitizován. Fluorit zde mají jemně - špinavě - až medově žlutou, zelenkavou, fialovou, bezbarvou a vzácně modrou barvu. V době těžby se nalezly pověstné až 15 cm krychle fluoritu. Dnes se ještě prý dají na povrchu vzácně najít až 4 cm nedokonalé a neprůsvitné krychle - to se nám zatím nepodařilo. Dokonalé a průhledné krychle jsou prý max. 2 cm velké, i to musí být nádhera. Baryt vedle toho tvoří malé asi 5 mm růžice narůžovělých lupenitých krystalů. Největší bývají bílé až 4 cm tlustě tabulkové krystaly. Křemen zde prý tvoří až 5 cm dlouhé krystaly, často silně porostlé hematitem. Vzácně se vyskytují až 2 cm dlouhé nedokonalé pyramidální krystaly světle fialového ametystu.
Další minerály jsou zde v zastoupení bornitu, chalkopyritu, chalkozínu, pyritu, sádrovce, biotitu, bismutu, kasiteritu, molybdenit a dalších, převážně velmi drobných ukázek.